Wóz Drzymały S01E13 - Shinobi

Serdecznie witam w kolejnym odcinku Wozu Drzymały. W tym miejscu przypominam/przybliżam Wam retro gry Arcade z przełomu lat 80' i 90' w Polsce. Zapraszam do środka. Tym razem będzie o, chyba można użyć określenia kultowej grze z gatunku „side scrolling action game” (źródło: Wikipedia ;) ). Niech będzie i tak :) Shinobi zadebiutowało na salonach w roku 1987. Jest to gra akcji, w której gracz steruje postacią współczesnego wojownika ninja Joe Musashi'ego. Przemierzamy planszę z lewej strony na prawo, pokonując wszystkich wysłanych przeciwko nam przeciwników.

Informacje

Na początek będzie trochę historii i gadania o specyfikacjach, więc niecierpliwi mogą skoczyć dalej.

Gra została wydana na automatowy system Segi, System 16. Na tym samym systemie działał opisywany prze zemnie wcześniej Golden Axe. Niektórzy twierdzą, że na bazie tego systemu powstała Sega MegaDrive. Jest to tylko po części prawda. Sega MegaDrive była mocno okrojoną domową wersją Systemu 16.

Podam tutaj porównanie kilku parametrów.

  System 16 Sega MegaDrive/Genesis
68000 CPU Speed 10 MHz 7.6 MHz
Max Sprites On Screen 128 80
Color Palette 4096 512
Max Colors On Screen 1536 64
Main Work RAM 128K 64K
VRAM 512K 64K
Hardware Scaling/Zooming Tak Nie

Jak widać Konsola w porównaniu do Automatowego systemu w ogóle nie ma startu.

Tytuł: Shinobi
Producent: Sega
Rok wydania: 1987
Liczba graczy: 1-2 (na zmianę)
Używanych przycisków: 3

Shinobi (Sega, 1987 rok)

Wersje

Teraz będę się rozwodził nad wersjami, więc niezainteresowani mogą przeskoczyć dalej.

W roku 1988 została wydana wersja na konsolę Sega MasterSystem. Posiadała pewne zmiany względem automatowego oryginału. Musashi otrzymał w tej wersji pasek życia dzięki czemu nie ginął po jednym ciosie. Oprócz tego zwiększono też liczbę broni z 2 do 4 i dodano kilka nowych ciosów. Uwalnianie zakładników przestało być konieczne do ukończenia poziomu, jednak pozwalało na podniesienie siły naszego herosa.

Shinobi (Sega MasterSystem)

W 1989 roku powstało 5 wersji na domowe komputery takie jak: Amiga, Atari ST, Commodore 64, Amstrad CPC oraz ZX Spectrum. Każda z wersji różniła się od siebie grafiką oraz dźwiękiem i żadnej z nich nie można było określić mianem „Perfect Arcade”, czyli idealnej konwersji z automatów. Poniżej screeny z poszczególnych wersji.

Shinobi (C64, Amiga, Amstrad CPC, Atari ST, ZX Spectrum)

Pod koniec roku 1989 powstała wersja dla japońskiej konsoli produkowanej przez firmę NEC o nazwie PC Engine. Ta wersja była najbardziej zbliżona do wersji Arcade, jednak wycięte zostały power-up'y oraz ataki krótkodystansowe.

Shinobi (PC Engine)

Także w roku 1989 powstał port dla konsoli Nintendo Entertainment System (NES), czyli tak naprawdę znanego bardzo dobrze w Polsce Pegasusa. Wersja ta była podobna do wersji dla Segi MasterSystem, jednak posiadała drobne zmiany w stosunku do wersji z konsoli Segi oraz znacznie biedniejszą grafikę.

Shinobi (NES)

Tak prezentowały by się wersje gry Shinobi jakie ujrzały światło dzienne. Oprócz tego gra pojawiła się w usługach Nintendo Virtual Console oraz Xbox Live Arcade. Dostępna wersja bazowała na wersji automatowej, jednak z powodów licencyjnych zostały wprowadzone drobne zmiany w grafice (zostały usunięte pewne elementy graficzne naruszające umowy licencyjne), nie wpływające w najmniejszym stopniu na samą rozgrywkę. Oprócz tego Shinobi jest też ukrytą grą w składance Sega MegaDrive Ultimate Collection na Xbox'a 360 i PlayStation3. Aby uzyskać do niej dostęp należy ukończyć pierwszy etap gry Shinobi III: Return of the Ninja Master bez kontynuacji. Tutaj też otrzymujemy dostęp do wersji gry bazowanej na wersji Arcade, jednak tutaj zmiany w grafice nie zostały wprowadzone.

Fabuła

Teraz wypadałoby przedstawić szczątkową fabułę występującej w grze. Otóż obejmujemy kontrolę nad postacią niejakiego Joe Musashiego. Młody wojownik ninja, który zostaje wysłany na misję. Jego zadaniem jest odbicie z rąk organizacji przestępczej nazywającej się Zeed, dzieci swojego klanu przez nich porwane. To w zasadzie wszystko. Nie ma cut-scenek, żadnych rozmów po prostu jak prawdziwy ninja, dostajemy zadanie i wykonujemy je bez zadawania pytań. Dopiero po zgładzeniu ostatniego bossa otrzymujemy kilka zdań wyjaśnienia tego co właśnie się właśnie odjebało ;)

Postaci

Kilka słów należało by się napisać o postaciach dostępnych w grze. Jednak tutaj nie ma wyboru. Jest tylko jeden bohater. Joe Musashi próbujący odbić porwane dzieci swojego klanu. Jest wojownikiem ninja i to w zasadzie tyle co wiadomo na temat głównego bohatera.

Wrogowie

Teraz trochę na temat przeciwników, którzy rzuceni są do walki przeciwko naszemu bohaterowi. Wielkiej różnorodności tutaj nie uświadczymy. Jest podstawowy rodzaj przeciwnika potrafiący jedynie zaatakować z bliska. Biegają kolesie z nożami, oni też atakują tylko z bliska, jednak biegają, czyli poruszają się znacznie szybciej. Są też przeciwnicy wyposażeni w pistolety. Na swojej drodze napotkamy cztery kolory wojowników ninja, każdy o innych zachowaniach. Do tego w kilku miejscach spotkamy schodzące z góry ninje, chodzące po ścianach i ubrane w niebiesko-czewrone stroje bardzo przypominające niejakiego człowieka pająka. Poza tym strażnicy zakładników w dwóch kolorach. Komandosi strzelający z wyrzutni rakiet też w dwóch wersjach. W czwartej misji dziwne żabo-podobne stwory i małe ptaszki zrzucające nas w przepaść. W ostatniej misji szkielety rzucające własnymi kośćmi, a na ostatniej planszy łysi mnisi z kijami. To w zasadzie wszystko. Każdy przeciwnik zachowuje się inaczej i wymaga oczywiście innego podejścia.

Bossowie w tej grze, oprócz oczywiście postaci ludzkich to też śmigłowiec, czy dziwna mechaniczna twarz, poruszająca się po ścianie w górę i w dół. W większości przypadków walka z bossem polega na unikaniu jego ataków i trafianiu w określone miejsca, przeważnie jest to głowa, lub jakiś świecący element. Ostatni boss to kilka wcieleń jednego przeciwnika. Każde z wcieleń atakuje w inny sposób i trzeba przyjąć odpowiednią taktykę aby go pokonać.

Zwykli

Teraz będę się rozwodził nad przeciwnikami trochę dokładniej, więc niezainteresowani mogą przeskoczyć dalej.

Przeciwnicy w większości to postacie ludzkie, z małymi wyjątkami.

Podstawowy rodzaj przeciwnika. Ubrani w niebieskie kombinezony nie stanowią większego zagrożenia. Atakują tylko przy użyciu kopnięcia. Rzadko pojawiają się pojedynczo, przeważnie występują w dwu, trzy osobowych grupkach. Zabicie takiego przeciwnika daje nam 100 punktów.

Podstawowy rodzaj przeciwnika Shinobi

Drugi z podstawowych przeciwników. Ubrani na brązowo nożownicy. Również potrafią atakować tylko z bliska, jednak są znacznie szybsi od swoich niebieskich kolegów ponieważ biegają. Też pojawiają się w małych grupkach jednak zdarzają się też pojedynczo. Zabicie takiego przeciwnika daje nam 100 punktów.

Nożownik

Kolesie z pistoletem. Potrafią strzelać na trzech wysokościach Górą, najlepiej wtedy kucnąć. Na wysokości kolan, jedyna możliwość to przeskoczyć i płasko po ziemi. Ten rodzaj ich ataku jest najbardziej uciążliwy, bo przeciwnik strzelający w ten sposób leży na ziemi i nie da się go zaatakować z dystansu. Dopiero kiedy do niego podejdziemy albo zeskoczymy mu z góry na plecy, wtedy wstaje. Jest kilka kolorów wojowników ninja, którzy w zależności od koloru zachowują się inaczej. Na jednej planszy z drugiej misji pojawiają się płetwonurkowie czający się w wodzie i wyskakują pionowo, do góry kiedy się do nich zbliżymy. Zabicie takiego przeciwnika daje nam 100 punktów.

Strzelec

W misji drugiej, na trzeciej planszy napotkamy płetwonurków wyposażonych w maczety. Są to o tyle ciężcy przeciwnicy, że wyskakują z wody tylko kiedy się do nich zbliżymy. Do tego walczymy z nimi stojąc na betonowym słupie. Jeżeli podejdziemy zbyt blisko krawędzi słupa to nie mamy szans na atak. Trzeba się trochę odsunąć i wtedy tylko i wyłącznie z przykucu możemy delikwenta uciupać. Zabicie takiego przeciwnika daje nam 100 punktów.

Nurek

Występują też cztery kolory wojowników ninja. Każdy z nich o innych umiejętnościach. Podstawowym kolorem jest czerwony. Wojownicy tego koloru potrafią jedynie podskakiwać i ciąć mieczem. Zabicie takiego przeciwnika daje nam 100 punktów.

Ninja czerwona

Drugim rodzajem są wojownicy koloru zielonego. Ten rodzaj przeciwnika jest już trochę lepiej wytrenowany. Potrafią blokować nasze gwiazdki. Jest to chyba najczęściej spotykany kolor. Zabicie takiego przeciwnika daje nam 100 punktów.

Ninja zielona

Trzecim kolorem jest niebieski. Ci wojownicy są już dość uciążliwi. Potrafią wszystko co poprzednie kolory jednak dodatkowo wyskakują w górę kręcąc się i machając mieczami przez co kontakt z takim ninją staje się dla nas zabójczy. Zabicie takiego przeciwnika daje nam 100 punktów.

Ninja niebieska

Ostatnim kolorem wojowników ninja w Shinobi jest kolor żółty. Wojowników spotkać można tylko w jednym miejscu w grze. Jest to walka z drugim bossem. Wyskakują oni ze śmigłowca, z którym walczymy. Potrafią wszystko to, co niebieskie ninje. Zabicie takiego przeciwnika daje nam 100 punktów.

Ninja żółta

Spotkamy jeszcze w kilku miejscach ninje nie uzbrojone w żadną broń. Wyglądem bardzo przypominają niejakiego człowieka pająka. Chodzą po ścianach i kiedy podejdziemy pod takiego wojownika, po prostu zeskakuje on nam na głowę. Jeśli unikniemy jego ataku to zacznie za nami skakać co jest dość trudne do uniknięcia, a kiedy go zabijemy, znika w obłoczku dymu, który też jest dla nas niebezpieczny. Występują tylko w kilku miejscach gry. Zabicie takiego przeciwnika daje nam 100 punktów.

Ninja pająk

Poza ninjami na swojej drodze natrafimy też na małe fioletowe ptaszki. Występują tylko w czwartej misji, na trzeciej planszy. Chowają się w rozpadlinach, w które możemy wpaść i kiedy próbujemy taką szczelinę przeskoczyć, one wyskakują i strącają nas w przepaść. Zabicie takiego ptaszka daje również 100 punktów.

Mały fioletowy ptaszek

Oprócz ptaszków natkniemy się na dziwne stworzenia wyglądające trochę jak ludzie, jednak skaczące jak żaby. Występują w dwóch wersjach, jednak nie różnią się od siebie niczym poza wyglądem. Nie atakują nas w żaden sposób jednak swoimi skokami skutecznie potrafią nas zepchnąć w przepaść. Zabicie tego przeciwnika oczywiście standardowo 100 punktów.

Stworek zachowujący się jak żaba Stworek zachowujący się jak żaba

Na ostatniej misji spotkamy też dziwne szkielety zawinięte w jakieś żółte płótna. Rzucają swoimi własnymi kośćmi. Kiedy się z nimi zderzymy, rozsypują się i po chwili stają znowu. Za pokonanie takiego gościa oczywiście 100 punktów.

Szkielet

Pojawiają się też komandosi ubrani w wojskowe spodnie i uzbrojeni w bazooki. Również występują w dwóch wersjach. Giną dopiero po drugim trafieniu. Niebieski wystrzeliwuje rakietę, która leci prosto na jednej poziomej linii i wylatuje za ekran. Zielony strzela w górę i przed siebie tak jak mniej więcej robi to moździerz. Kulka wystrzelona przez tego przeciwnika spada na ziemie i rozpryskuje się na kawałki, które też są dla nas zabójcze. Za pokonanie takiego przeciwnika otrzymamy 200 punktów.

Twardziel z bazooką Twardziel z bazooką

Występują też strażnicy zakładników. Są to duzi kolesie uzbrojeni w wielkie maczety i tarcze. Nie jest łatwo ich zastrzelić. Jeśli uda nam się uwolnić zakładnika pilnowanego przez danego strażnika jednak stracimy życie to strażnik uwolnionego zakładnika nie pojawi się już na planszy. Zawsze jest ich na planszy tyli ilu jest do uwolnienia zakładników. Różnią się od siebie poza kolorem jeszcze tym, że czerwony fioletowy nie rzuca swoim mieczem tylko nim macha. Pomarańczowy potrafi rzucać swoim mieczem jak bumerangiem. Kiedy zabijemy go w momencie wyrzucenia przez niego miecza, nie wróci on do niego tylko poleci dalej aż za ekran. Zabicie takiego przeciwnika daje nam 500 punktów.

Strażnik pomarańczowy Fioletowy strażnik

Ostatnim rodzajem przeciwników są łysi mnisi uzbrojeni w kije. Pojawiają się tylko na ostatniej planszy. Są dość szybcy i trzeba na nich uważać. Potrafią skakać i mają duży zasięg dzięki kijowi. Wytrzymują dwa ataki ze zwykłych gwiazdek. Zabicie standardowo 100 punktów

Mnich z kijem

Tak prezentowałaby się plejada podstawowych przeciwników, którzy staną nam na drodze.

Bossowie

Oczywiście nie mogło zabraknąć bossików do pokonania. Jest ich tutaj tak jak misji pięciu i przedstawiają się mniej więcej tak.

Pierwszy boss. Niejaki Ken Oh. Wielki samuraj wypuszczający z rąk ogniste kule. Boss dosyć prosty. Należy trafiać go tylko i wyłącznie w głowę. Inne miejsca są niewrażliwe na nasze ataki. Kiedy strzelimy i trafimy, boss zostaje lekko odrzucony i jeśli w tej chwili chciał atakować to jego atak zostanie skasowany. Najlepiej rzucić się od razu do ataki u zabić go zanim zacznie wypuszczać ognie, bo latają one później po całej planszy i ciężko je ominąć. Chyba jest fanem Marlyn Monroe, bo na ścianie za nim wisi jej plakat.

Ken Oh pierwszy boss

Ken Oh (pierwszy boss)

Drugi boss helikopter. Nazwany czarnym żółwiem. Black Turtle. Możemy trafiać go tylko w błyszczący element w dolnej części dzioba. Wyrzuca ze środka żółte ninje oraz strzela rakietami, które możemy niszczyć lub przeskakiwać. Najlepiej jest podejść od razu na początku walki do przodu, bo kiedy śmigłowiec doleci do nas zlatuje niżej i jesteśmy w stanie skoczyć na tyle wysoko żeby go trafić. Jeśli zostaniemy po lewej stronie ekranu to helikopter doleci do nas i ustawi się na samej górze ekranu, tak że nie będziemy w stanie skoczyć tak wysoko żeby go trafić.

Black Turtle drugi boss

Black Turtle (drugi boss)

Trzeci boss. Mandara. Tutaj zaczynają się komplikacje. Walka składa się z dwóch etapów. Najpierw musimy przebić się przez ścianę ustawioną z dziwnych posągów (?) nie wiem jak to nazwać. Na salonie nazywaliśmy to laleczkami.

Laleczka

Laleczka (wstęp do trzeciego bossa)

Problem polega na tym, że laleczek jest szesnaście. Ustawione w czterech kolumnach i czterech rzędach, a za nami znajduje się ściana pod napięciem, wejście na którą powoduje zgon. Zniszczenie wszystkich laleczek jest niemożliwe, bo zanim je zniszczymy, one wepchną nas w elektryczną ścianę. W większości przypadków sposób na ten etap walki jest jeden. Puścić bombę osłabiając w ten sposób wszystkie laleczki i potem wykańczając je. Co jednak zrobić kiedy właściciel salonu był na tyle zabawny, żeby nie podłączyć przycisku odpowiedzialnego za bombę? Sytuacja wydaje się beznadziejna. Jednak jak wiadomo kiedy człowiek zostaje postawiony w sytuacji teoretycznie bez wyjścia, zaczyna kombinować. W ten sposób powstała metoda na przejście Mandary bez użycia magii.

Każda laleczka przy pierwszym podejściu do bossa wytrzymuje siedem strzałów. Ósmy strzał ją niszczy. Jeżeli stracimy życie, laleczki wytrzymują o jeden strzał mniej. Czyli przy drugim podejściu laleczka wybucha po siedmiu trafieniach. Przy trzecim podejściu po sześciu itd. Jeśli mamy dużo żyć możemy zejść do poziomu wybuchu przy trzecim trafieniu. Jest to kosztowniejszy sposób na przejście laleczek bez użycia magii.

Wróćmy jednak do tego najefektywniejszego sposobu. Laleczka wytrzymuje siedem strzałów. Więc od razu strzelamy do każdej z pierwszych dwóch, które jesteśmy w stanie dosięgnąć (pierwsza na ziemi i pierwsza na górze) siedem razy. Po czym idąc w stronę laleczek (nie strzelamy) wyskakujemy w powietrze wciskając jednocześnie kilkukrotnie oba przyciski (atak i skok). Ważne jest aby skok rozpoczął się w takiej odległości od laleczek, żeby w najwyższym punkcie lotu być na linii laleczek. Kiedy dwie górne laleczki spadną na nas, znajdziemy się między pierwszą a drugą kolumną laleczek. Wtedy ważne jest aby trzymać gałkę wychyloną w lewo. Nasz dzielny Joe wkręcony między laleczki zacznie się od nich odbijać i przeciskać między nimi. Dzięki trzymaniu gałki wychylonej w lewo ku naszemu zaskoczeniu Joe będzie przeskakiwał między kolumnami laleczek w prawo i po chwili wyskoczy po prawej stronie :) Teraz możemy jeszcze dla punktów porozwalać laleczki zanim wyjdą za ekran. Sposób ten możecie zaobserwować na filmiku znajdującym się na końcu tego wpisu około czasu 10:45.

Kiedy rozprawimy się z laleczkami zostaje nam do pokonania jeszcze sam boss. Wielka mechaniczna twarz poruszająca się w górę i w dół po ścianie i strzelająca kulkami odbijającymi się po ziemi jak piłki. Tutaj musimy tylko wyczaić jak omijać pociski i jednocześnie w czasie przeskakiwania pocisku wystrzeliwać gwiazdki w błyszczące oko na czole twarzy.

Mandara

Mandara (trzeci boss)

Czwarty boss. Lobster. Wielki samuraj. Walka z nim bardzo przypomina walkę z pierwszym bossem, jednak tutaj boss jest uzbrojony w miecz, którym blokuje nasze ataki przez co obszar, w który musimy go trafiać jest bardzo zawężony. Musimy wystrzeliwać gwiazdki bardzo precyzyjnie inaczej zostaniemy po prostu zepchnięci pod ścianę i pokrojeni na plasterki.

Homar (czwarty boss)

Lobster (czwarty boss)

Piąty i zarazem ostatni boss to zamaskowany ninja. Szef organizacji przestępczej Zeed. Występuje tutaj w czterech wcieleniach. Pierwsze trzy nie mają paska energii wytrzymują tylko po kilka trafień jednak są tak samo groźne jak ostatnie wcielenie.

Pierwsze wcielenie to jakiś elektryczny pomiot. Skacze, a kiedy spada na ziemie z nieba trafia go piorun, który rozchodzi się z niego we wszystkich kierunkach. Nie dość, że pioruny te są dla nas zabójcze to jeszcze pochłaniają nasze gwiazdki. Musimy więc zatem w odpowiednim momencie wysłać gwiazdkę, która nie zostanie zatrzymana przez pioruny i zdąży trafić w cel zanim ten podskoczy. Cztery trafienia i dętka.

Pierwsze wcielenie piątego bossa

pierwsze wcielenie piątego bossa

Drugie wcielenie to żywioł wiatru. Owinięty trąbą powietrzną wypuszcza sierpowate pociski, które latają powoli na dwóch wysokościach. Można go jedynie trafić atakiem z bliska. Gwiazdki nic mu nie robią.

Drugie wcielenie piątego bossa

Drugie wcielenie piątego bossa

Trzecie wcielenie. Skoczek. Skacze ciągle i za każdym razem kiedy dotyka ziemi zostawia za sobą swój biały cień. Należy je szybko eliminować. Jeżeli pozwolimy mu na ustawiać za dużo tych cieni to nie będziemy w stanie się ruszyć. Również cztery trafienia go zabijają.

Trzecie wcielenie piątego bossa

Trzecie wcielenie piątego bossa

Czwarte wcielenie. Jest to ostateczna forma naszego największego wroga. Bardzo szybko biega. Atakuje w zasadzie tylko z bliska jednak jest tak szybki, ze można nie nadążyć. Kiedy jest daleko, najlepiej stać w miejscu i strzelać nieprzerwaną wiązką gwiazdek co chwilę kucając. Kiedy się zbliży trzeba uważać na jego kopniaki i samemu też próbować atakować raz stojąc, raz kucając.

Czwarte, ostatnie wcielenie piątego bossa

Czwarte, ostatnie wcielenie piątego bossa

Tak wyglądała by sprawa jeśli chodzi o przeciwników, których spotkamy w grze. Jak widać nie jest ich jakoś specjalnie wielu jednak jak na tamte czasy, myślę że nie ma co narzekać.

Lokacje

Teraz kilka słów na temat lokacji, które przyjdzie nam zwiedzać czyli po prostu miejsca, w których rozgrywają się misję.

Mamy do wykonania pięć misji. Każda z nich podzielona jest na kilka etapów (przeważnie trzy plus czwarty to walka z bossem). Między misjami (po pokonaniu każdego bossa) mamy plansze bonusową, którą jeśli zaliczymy w 100%, otrzymamy dodatkowe życie. Na planszach bonusowych widok przełącza się na pierwszoosobowy (czyli mamy widok z oczu) i widzimy tylko ręce ciskające shurikenami (gwiazdkami ninja). Bonusy polegają na strzelaniu do wojowników ninja biegających po dwóch chodnikach, jeden bliżej a drugi dalej nas i próbujących przeskoczyć do miejsca, w którym stoi gracz. Jeżeli, któremuś się uda, bonus zostaje zakończony i nie otrzymujemy dodatkowego życia. Jeśli zestrzelimy wszystkich adwersarzy otrzymujemy nagrodę. Skoro misji jest pięć, a bonusy są między misjami, to nie trudno policzyć, że plansz bonusowych jest 4. O ile pierwsze dwa są stosunkowo proste, trzeci wymaga chwili treningu, to czwarty jest naprawdę wymagający i nawet wprawny gracz może mieć problemy z ubiciem wszystkich przeciwników ponieważ pojawiają się w dużych ilościach i nie zastanawiają się nad tym, w którą stronę pobiec, a niektórzy skaczą w naszą stronę jak tylko pojawią się na widoku.

Shinobi (plansza bonusowa)

Teraz będę się trochę rozwodził nad planszami więc niecierpliwi mogą przeskoczyć dalej.

Pierwsza plansza. Celem pierwszej misji jest pościg za terrorystami i porywaczami. Gonimy ich bocznymi uliczkami miasta. Misja składa się z dwóch plansz, na których walczymy z wrogami i uwalniamy zakładników. Oraz z jednej planszy, na której odbywa się walka z bossem. Jako ciekawostkę można napisać, że na każdej planszy na samym końcu, kiedy już uwolnimy wszystkich zakładników, wtedy przy wyjściu z planszy czeka na nas boss z małą niespodzianką w postaci małej ognistej kuli.

Misja druga. Nasz pościg doprowadza nas na nabrzeże i do statku stojącego przycumowanego przy nim. Następnie po palach docieramy do dajszej części nabrzeża, gdzie czeka nas potyczka z drugim bossem, który też pojawiał się na wcześniejszych planszach tej misji. Wchodząc do statku nawet wyskakują z niego nożownicy. Na planszy wewnątrz statku, czyli 2-2 jest możliwość uwolnienia zakładnika za dodatkowe życie, jednak procedurę jak tego dokonać dokładnie opiszę trochę dalej.

Misja numer trzy. Docieramy do tajnej bazy schowanej w zboczu góry. Tutaj pierwsza plansza to jeszcze na zewnątrz atak na baze i próba wtargnięcia do środka. Plansza standardowo podzielona na trzy lokacje z przeciwnikami i zakładnikami oraz czwartą gdzie odbywa się walka z bossem.

Misja numer cztery. Jesteśmy już coraz bliżej wielkiego finału. Docieramy do siedziby wrogiego klanu. Musimy się tutaj przedrzeć przez trzy plansze i na czwartej czeka nas konfrontacja z bossem. Lokacje 4-2 i 4-3 były nazywane przez nas Palami. 4-2 to pierwsze pale, a 4-3 to drugie pale. Chodziło o to, że podłoże w tych planszach było zrobione z charakterystycznych drewnianych pali.

Misja piąta i zarazem ostatnia. W tej misji przeprowadzamy atak na dojo mistrza, który stoi za całym tym zamieszaniem. Pierwsza plansza to obejście lokacji szukając odpowiedniego miejsca na przeniknięcie do środka. Druga to odcinek między murem a budynkami. Trzecia plansza to już sam korytarz prowadzący do sali treningowej, w której stoczymy walkę z ostatnim bossem.

Tak wyglądałaby sprawa jeśli rozchodzi się o lokacje. Jest ich całkiem sporo chociaż gra nie jest jakaś wybitnie długa i przejście całej, nie spiesząc się zajmuje około 25 min.

Grafika

Grafika w grze jak jak na tamte czasy była dość atrakcyjna, wersja Arcade wygląda całkiem znośnie nawet dziś, chociaż animacja wszystkich duszków jest dość toporna. Nie ma się co dziwić, ta gra za ma na karku już trzeci krzyżyk i pochodzi jeszcze z ery 8 bitów. Dzisiaj to tylko zlepki pikseli nie robiące na nikim wrażenia.

Audio

Muzyka, podobnie jak grafika, jest... i to w zasadzie tyle co można o niej powiedzieć. Melancholijne piskliwo-wyjące utwory dobrze kojarzą się z klimatem gry. Niektóre nawet zapadają w ucho. Co najważniejsze muzyka i odgłosy nie przeszkadzają w grze, a nawet w wolnej chwili postuka się palcami w rytm przygrywającej muzyczki. Efekty dźwiękowe podobnie jak muzyka pasują i tworzą klimat gry, czasami nawet trafi się jakaś synteza mowy, co w tamtych czasach było rzadkim zjawiskiem.

Rozgrywka

Grywalność to zdecydowanie najmocniejsza strona tej gry. Mimo dość prymitywnej grafiki, zawodzącej muzyki i niezbyt złożonego gameplayu gra potrafi wciągnąć jak bagno. Kiedy załapie się o co chodzi i rozpracuje wszystkie typy przeciwników nie można się od gry oderwać, starając się dotrzeć jak najdalej, a sztuczka z brakiem możliwości kontynuacji na ostatniej misji zachęca do masterowania gry w celu nazbierania jak największej ilości bonusowych żyć.

Gra jest zbudowana w taki sposób, że na ostatniej piątej misji, nie ma możliwości kontynuacji kiedy stracimy ostatnie życie, czyli żeby ukończyć grę trzeba nazbierać tyle żyć, żeby przejść trzy ostatnie etapy i ostatniego bossa bez kontynuacji, czyli wrzucania kolejnej monety. Takie utrudnienie dla tych, którzy mieli więcej pieniędzy niż umiejętności ;) Swoją drogą w obecnych czasach to niespotykane, żeby gra, która zarabia na ludziach wrzucających do niej pieniądze, wymagała umiejętności, a nie garści monet.

Kolejną ciekawostką jest to, że gra nie pokazuje dokładnej ilości posiadanych żyć. W przypadku kiedy uda się nam nazbierać pięć dodatkowych żyć, gra przestaje przestaje wyświetlać kolejne. Na szczęście zapamiętuje ile żyć dokładnie mamy i jeśli jest ich więcej niż pięć to po stracie, po prostu gra wyświetla w dalszym ciągu pięć dodatkowych żyć.

Naszego ninja kontrolujemy przy pomocy gałki oraz trzech przycisków. Jeden przycisk to atak (rzut gwiazdką, lub strzał granatem jeśli zebraliśmy „laleczkę” dającą wzmocnienie strzelania i analogicznie kopnięcia/uderzenie z pięści, lub cięcie mieczem). Drugi przycisk służy do skakania, w połączeniu z wychyleniem gałki w górę możemy wskakiwać na wyższe poziomy planszy. Trzecim przyciskiem odpalamy atak magiczny (różny w zależności od etapu) zabijający wszystkich widocznych na ekranie przeciwników. My na salonach używaliśmy określenia „bomba”. Magii można było użyć tylko raz na danym etapie. Jednak często zdarzało się, że „szefowie” salonów gier w ramach walki ze stałymi bywalcami i utrudniania im życia mającego na celu szybszy zgon i zwolnienie automatu, po prostu nie podłączali tego trzeciego przycisku. Co prawda zabieg ten nie dawał pożądanego rezultatu ponieważ grę da się ukończyć bez używania magii, jednak wymaga to większego wysiłku. Na dobrą sprawę jedyne co się wtedy zmieniało to wyniki na liście graczy, którzy zdobyli największą ilość punktów. Działo się tak dlatego, że jeśli uda nam się przejść planszę nie używając magii nagradza nas dodatkowymi 5000 punktów, co przy ilości 18 etapów w grze pomnożonej razy te 5000 daje dodatkowe 90 tys. punktów.

Wróćmy jednak do rozgrywki właściwej. Poruszamy się naszym bohaterem z lewej strony ekranu w prawą stronę starając się wytłuc wszystkich przeciwników, oraz żeby nie było za łatwo musimy na każdym etapie uwolnić określoną ilość zakładników (oczywiście wszystkich, ale ich liczba na danym etapie różni się). Mowa o wersji Arcade, w niektórych wersjach gry na innych platformach nie było to wymagane, co jest dość dziwne zakładając, że głównym celem misji Musashiego jest ratowanie zakładników z rąk terrorystów ;) Ja i moi kumple, stali bywalcy salonów w moim miasteczku nazywaliśmy tych zakładników laleczkami. Dlatego, że liczba pozostałych do uwolnienia zakładników na danym etapie była wyświetlana w lewym dolnym rogu ekranu (znowu mowa o wersji Arcade, bo w innych bywało inaczej) w postaci główek przypominających głowy lalek.

Uwalnianie zakładnika polega na zabiciu pilnującego go specjalnego rodzaju przeciwnika potrafiącego zasłaniać się tarczą i rzucać wielkim mieczem i po prostu przejście obok związanego, siedzącego i szamoczącego zakładnika.

Zakładnik

Jest to ważny element gry, ponieważ za uwalnianie zakładników dostajemy punkty: 200. jeżeli końcówka naszego wyniku punktowego oscyluje między 600 a 900 punktów. 500, jeśli końcówka oscylowała między 300 a 500 i 1000 punktów jeśli końcówka naszego wyniku oscyluje między 000 a 200 czyli przy wyniku na przykład 124940 uwolnienie zakładnika daje nam 200 punktów, wynik 124340 da nam punktów 500, a wynik 124140 da laleczkę za 1000 punktów.

200 punktów500 punktów1000 punktów

Poza tym, na każdym etapie, z wyjątkiem walk z bossami (bo tam nie uwalnia się zakładników) znajduje się jedna laleczka dająca nam wzmocnienie broni. Po jej zabraniu nad naszą głową pojawi się taki znaczek

Wzmocnienie strzelania

Zawsze jest to ten sam zakładnik i jeśli uwolnimy go, a następnie stracimy życie to musimy cały etap przejść z podstawowym strzelaniem. Jedynym pocieszeniem jest to, że raz uwolniony zakładnik, pozostaje takim nawet jeśli stracimy życie i musimy przechodzić planszę od nowa.

Jest jeszcze co najmniej jeden zakładnik, który uwolniony w odpowiednich warunkach da nam dodatkowe życie. Aby jednak zebrać to dodatkowe życie musimy spełnić kilka warunków. W momencie uwalniania zakładnika musimy mieć dokładnie 70 000 punktów. Żeby tego dokonać musimy o tym zacząć myśleć już planszę wcześniej. Największy problem to wyrównanie końcówki punktów. Pisałem, że musimy mieć równo 70 000 punktów. Jak to zrobić kiedy najmniejsza liczba punktów za zabicie przeciwnika to 100, a końcówka naszego wyniku może mieć na przykład 110 albo 140? Tutaj pomysłowy kolega rozpracowujący tę grę wymyślił, że ostatnia dziesiątka punktów ma jakieś powiązanie z czasem pozostałym do końca w momencie ukończenia planszy. Najłatwiej będzie to wyjaśnić na konkretnym przykładzie. Jeżeli nasz wynik to powiedzmy 53 780. Po ukończeniu planszy chcemy mieć wynik wyrównany do pełnej setki. Więc musimy sobie policzyć. Sprytny kolega wymyślił, że jeżeli policzy 8*3=24 to musi skończyć plansze kiedy czas pozostały na ukończenie planszy będzie x.x4.

W przypadku gdyby końcówka wyniku była by 53 750, równanie wyglądało by tak: 5*3=15 więc czas pozostały do końca to x.x5. 53 720 to równanie 2*3=6, czyli końcówka czasu pozostałego do końca planszy musi wyglądać x.x6

Za każdym razem cyfra będąca dziesiątką w wyniku musi zostać pomnożona razy trzy. Wtedy ostatnia cyfra wyniku będzie cyfrą, na jaką musi się kończyć licznik odmierzający czas pozostały na ukończenie planszy. Trochę to skomplikowane i nie wiem jak to działa ale działa :)

Możemy się też zatroszczyć o odpowiednią ilość punktów. Aby zebranie laleczki za punkty odbyło się płynnie i bez przedłużania, warto by było planszę 2-2 zacząć z wynikiem punktowym w w okolicy 66 000. Naszym celem jest drugi zakładnik, którego spotkamy na tej planszy. Jeżeli będziemy mieli równiutkie 70 000 i uwolnimy go w chodząc w niego na kuckach od prawej strony, wtedy otrzymamy nagrodę w postaci dodatkowego życia i nad naszą głową pojawi się taki znaczek.

1up

Możliwe, że w grze jest więcej takich zakładników jednak tylko tego jednego udało nam się odkryć i rozpracować metodę jego zdobycia.

W grze występuje też magia, o której było już wspominane. Do jej odpalenia służył trzeci przycisk. Można było jej użyć tylko raz na planszę lub raz na życie. Są ich trzy rodzaje i zmieniają się w zależności od planszy. Jest to mocny magiczny atak zabijający lub mocno raniący wszystkich przeciwników w polu widzenia.

Miecze bomba Po odpaleniu tej magii nasz bohater klonuje się na kilka postaci, które latają po planszy z wyciągniętym przed siebie mieczem i zabijają wszystkich na planszy.
Piorun bomba W przypadku tej magii nasz bohater staje na środku ekranu i razi wszystkich wrogów promieniującym z niego prądem.
Tornado bomba Ten rodzaj bomby przyzywa trąby powietrzne, które pustoszą cały ekran.

Tak wyglądała by sprawa dostępnej w grze magii. Nie ma tego zbyt wiele jednak nie używa się tego zbyt często.

Podsumowanie

Podsumowując Shinobi to naprawdę solidny kawałek gry, potrafiący wciągnąć na długi czas i powodujący, że chętnie się do niej wraca. Oczywiście pod warunkiem, że nie zwraca się uwagi na kwadratową grafikę i wyjącą muzykę. Wtedy dobra zabawa jest gwarantowana.

Jak zwykle, dla tych najtwardszych, z najtwardszych, którzy dali rade dociągnąć z czytaniem aż tutaj, małe pocieszenie w postaci filmiku mojego autorstwa z zapisem przejścia Shinobi na najtrudniejszych ustawieniach i beż użycia magii, na jednej "blaszce".

http://youtu.be/y9jsTSVs7Bg

 

Komentarze obsługiwane przez CComment