Wóz Drzymały S01E04 - Final Fight

Witam Was po raz kolejny w Wozie Drzymały. Miejscu poświęconym retro grom z salonów gier, z przełomu lat 80' i 90' ubiegłego wieku. Dzisiaj chciałbym Wam przybliżyć grę Final Fight wydaną w 1989 roku, która stała się pozycją kultową i obecnie zaliczana jest do klasyki gatunku beat'em up. Grę stworzyła już wtedy dobrze znana firma Capcom, na swój system automatowy CP-S, czyli po prostu Capcom Play System.

Informacje

Tytuł: Final Fight
Producent: Capcom
Rok wydania: 1989
Liczba graczy: 1-2
Używanych przycisków: 2

  

Ekran tytułowy

Wersje

Gra pojawiła się też na domowych platformach do gier. Jednak z powodu ograniczeń sprzętowych żaden z portów nie dorównywał oryginałowi. 

W tym miejscu skupię się na różnych wersjach gry trochę dokładniej, więc niezainteresowani mogą przeskoczyć dalej.

 

Final Fight (Arcade 1989 rok)

Najbliżej była wersja dla japońskiego komputera Sharp X68000. Jedyną różnicą była tylko maksymalna ilość przeciwników pojawiających się jednocześnie na ekranie. W wersji automatowej jednocześnie można było obserwować do dziewięciu przeciwników. W wersji X68k było to do siedmiu wrogów naraz. 

Final Fight (Sharp x68000, 1992 rok)

Wersja dla SNESa była tytułem startowym dla tego systemu. Najpierw w Japonii w 1990 roku, później w USA w 1991 i na końcu w Europie w 1992 roku.. Miała wyciętą jedną postać (Guy), nie miała możliwości grania w dwie osoby, oraz wycięty został poziom rozgrywający się w fabryce (industrial area). Znacznie okrojono w niej ilość wrogów pojawiających się jednocześnie na ekranie do maksymalnie trzech jednocześnie. Na automacie postać przechodzi między poziomami i przechodzi rozwalając drzwi itd. Na SNESie tego też zabrakło. Zmieniono ksywki pierwszym dwóm bossom. Na automacie Damnd i Sodom. Na SNESie Trasher i Katana ;) Wózek inwalidzki ostatniego bossa zamieniono na biurowe krzesło na kółkach. Zamieniono też dwóch transwestytów Poison i Roxy na mężczyzn o imieniach Billy i Sid. Usunięto wszystkie odniesienia do alkoholu, czyli zniknęły przedmioty dodające energię takie jak piwo i whiskey. Słowa wypowiadane przez właściciela zniszczonego samochodu po pierwszym bonusie zostały zamienione z Oh! My God! na Oh! My Car!. Wrogowie o ciemnej karnacji skóry dostali trochę jaśniejsze odcienie. Mimo tych wszystkich zmian i cięć, wersja na SNESa pod względem samej rozgrywki była jedną z bliżej pasujących do automatowego oryginału. 

Final Fight (SNES, 1990 rok)

Firma US Gold w 1991 roku wypuściła na rynek europejski porty na kilka różnych komputerów takich jak: Amiga, Atari ST, Commodore 64, ZX Spectrum oraz Amstrad CPC. Ogólnie wszystkie te wersje były mocno okaleczone względem automatu i sama rozgrywka była znacznie upośledzona. Te wersje radzę raczej omijać szerokim łukiem. Jako ciekawostkę na temat wersji Amigowej napiszę, że twórca tego portu nie miał żadnego wsparcia ze strony Capcom'u. Musiał sam wypruć grafiki z oryginalnej gry a potem przerobić wszystko tak żeby działało na Amidze. Dlatego właśnie większość portów była w tamtych czasach tak kiepskich. Twórcy tych portów musieli w zasadzie od zera robić wszystko sami, bez pomocy wydawcy. Nie mieli nawet kodu źródłowego. 

(Amiga,  Amstrad CPC, Commodore 64, Atari ST, ZX Spectrum, 1991 rok)

Wydana została też wersją na Segę CD, czyli przystawkę do Segi MegaDrive wykorzystującą jako nośnik płyty CD. Ta wersja też jest okrojona pod względem grafiki i samej rozgrywki. W porównaniu do wersji ze SNESa miała prawie wszystko to co w tamtej wersji zostało wycięte. W dalszym ciągu jednak liczba przeciwników znajdujących się jednocześnie na ekranie jest mniejsza niż na automatach oraz combosy Codyego i Guya są znacznie wolniejsze. Dodany został vioce acting do intra i zakończenia. Gra posiada znacznie bardziej dopracowaną ścieżkę dźwiękową. Utwory przygrywające w tle są prze aranżowane i zagrane na żywych instrumentach. Jednak w mojej opinii nie specjalnie pasują do gry. Tę wersję warto sprawdzić właśnie dla tej ścieżki dźwiękowej. Dodano tu też tryb Time Attack. Poison i Roxy nie zostały wymienione, jednak trochę bardziej je ubrano. 

Final Fight CD (SegaCD/MegaCD, 1993 rok)

W 2001 roku wydana została wersja dla Gameboya Advanced. Wersja ta posiada wszystkie trzy postacie i poziom w fabryce (industrial area), których brakowało w wersji na SNESa. Można też grać w dwie osoby dzięki opcji system link. Dodano rozmowy przed walką z każdym z bossów. Jako możliwe do odblokowania zostały dodane ubranka ze Street Fightera Alpha 3 dla Codyego i Guya. Z ukrytych bonusów dodano jeszcze inne zestawy kolorów dla postaci oraz możliwość grania we dwóch tą samą postacią. Po raz kolejny Poison i Roxy zostały zamienione na Billiego i Sida, jednak Damnd i Sodom zachowali swoje imiona. Pod względem rozgrywki ta wersja też jest bardzo zbliżona do oryginału i gra się w nią całkiem przyjemnie. 

Final Fight ONE (GameBoy Advance, 2001)

Tak prezentowałyby się dostępne wersje gry na różne platformy. Tutaj jednak skupię się na tej pierwszej, czyli wersji dla automatów Aracade.

Fabuła

Krótkie streszczenie szczątkowej fabuły. W Metro City rządzonym przez różnego rodzaju grupy przestępcze, zostaje wybrany nowy burmistrz, który planuje przywrócić w mieście spokój i zakończyć rządy gangów. Aby ostudzić trochę zapały nowego włodarza miasta, gang zwący się Mad Gear porywa córkę nowo wybranego burmistrza. Gangsterzy domagają się oddania władzy nad miastem w zamian za jej głowę. Oczywiście władza nie układa się z terrorystami i w związku z tym, burmistrz (Haggar), wraz z facetem jego córki (Cody) i jego kumplem (Guy) ruszają na odsiecz porwanej niewieście. Na drodze stają nam hordy członków gangu z obowiązkowym bossem na końcu każdego etapu.

Postaci 

Postaci dostępne w grze, jak już wspomniałem we wstępie są trzy. Każda trochę inna. Guy jest szybkim zawodnikiem ninjitsu, jednak jego ciosy są dość słabe. Cody jest postacią zbalansowaną. Jego prędkość i siła są po prostu średnie. Haggar to typowy tank. Porusza się powoli, jednak kiedy już trafi to mocno. Posiada dodatkowy cios. Kiedy trzymamy wroga, możemy z nim podskoczyć i naciskając przycisk ataku odwrócić do góry nogami i spadając, usiąść mu na twarz.

Ekran wyboru postaci

Tu nastąpi zaznajomienie się z postaciami, które oczywiście możecie ominąć.

Guy jest przyjacielem Cody'ego oraz specjalistą od sztuk walki. Opanował szybkie ataki. Potrafi też jako jedyna postać w grze, odbijać się od ścian. Aby tego dokonać należy skoczyć w kierunku ściany, a kiedy do niej dolecimy należy wychylić gałkę w przeciwnym kierunku i wcisnąć przycisk odpowiedzialny za skok. Chyba najrzadziej wybierana przez graczy postać. Za mała siła, której braku nie nadrabia większa szybkość.

Guy (Final Fight)

Cody. To właśnie jego laska została porwana. Przyciel Guy'a. Także jest specjalistą od sztuk walki. Jego specjalizacją są noże. Nie ma żadnego dodatkowego ataku, jednak jego wyważenie powodowały, że najczęściej gracze wybierali właśnie jego.

Cody (Final Fight)

Haggar to nowy burmistrz z aspiracjami, oraz przy okazji były mistrz walk ulicznych, specjalizujący się w zapasach. To właśnie o jego córkę całe to zamieszanie. Jako wzorowy ojciec, rusza jej na pomoc. Posiada dodatkowy cios jakim jest „branie pod dupę” o czym pisałem wcześniej. Strasznie wolny, jednak wybierany częściej niż Guy ze względu na ten właśnie dodatkowy cios. 

Haggar (Final Fight)

Wrogowie

Przeciwnicy, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć po drodze nie są zbyt zróżnicowani. Występuje ich kilka, może kilkanaście rodzajów. W zasadzie do trzeciej planszy zobaczymy już każdego z przeciwników występujących w grze. Niektórzy to tylko usprawnione wersje słabszych. Jednak są na tyle zróżnicowani, że nie zwraca się na to uwagi. Poza tym pod koniec gry, wyraźnie widać, że twórcom brakowało pomysłów na nowych przeciwników, więc wrzucali starych w zastraszających ilościach i kombinacjach.

Teraz będę opisywał dokładniej przeciwników, więc daję teleport do następnego akapitu.

Zwykli

W grupie podstawowego mięsa armatniego znajduje się czterech przeciwników. Co ciekawe, występują oni w tych samych kolorach jednak ten sam gość może mieć różnej długości pasek energii.

Bred Final Fight   

Bred, Dug, Jake, Simons

Drugim rodzajem podstawowych przeciwników są Punki. Żadna porządna gra z tego gatunku nie obejdzie się bez przedstawicieli tej subkultury. Nie inaczej jest w tym przypadku. Tutaj jest ich dwóch i są dosyć szybcy z ich comba ciężko jest się wyrwać. Oprócz tego mają chyba najzabawniejsze ksywki z całej plejady przeciwników. 

 

J, Two P.

Kolejnym rodzajem przeciwników są tak zwane „pączki” czyli grubasy biegające i taranujące głową oraz potrafiące przywalić z dyni lub laczka. Jest ich trzy rodzaje. Różnią się prędkością i długością paska energii. 

  

Bill Bull, G. Oriber, Wong Who

Następną grupą przeciwników są „ninja”. Ubrani w dziwne stroje i uzbrojeni w noże. Jeden jest uzbrojony w koktajl Mołotowa i posiada tyle energii, że naprawdę ciężko jest go nie zabić jednym ciosem. Są to dość uciążliwi przeciwnicy ze względu na to, że potrafią wysoko skakać atakując nożami z powietrza i robią dziwne wślizgi podcinając nas. Oprócz tego potrafią po prostu podejść i nie robiąc sobie nic z naszych ataków wsadzić kosę pod żebro. 

  

ElGado, Hollywood, Holly Wood

Kolejnym rodzajem przeciwników są transwestyci. Skąpo ubrane laseczki uzbrojone w kajdanki. Ciągle skaczą i jeśli znajdują się w polu widzenia ciężko jest je utrzymać po jednej stronie. Jeżeli z nimi walczymy, najlepiej jest ustawić się plecami do jakiejś ściany, Wtedy możemy czuć się w miarę bezpiecznie. Nie polecam jednak chowania się za budki telefoniczne, czy inne kontenery ponieważ potrafią je niszczyć kopniakiem. Posiadają też jeden atak zabierający dość dużo energii (około polowy paska). 

 

Poison, Roxy

Dalej w kolejce ustawiają się postaci nazwane na cześć członków kapeli Guns'n'Roses. Axl i Slash. Są to dość uciążliwi przeciwnicy ponieważ potrafią się znakomicie blokować. Najlepiej jest ich atakować przy użyciu broni, bo tego nie potrafią zablokować. Oprócz tego trzeba uważać na ich ataki, bo każdy z nich zabiera sporo energii. 

 

Axl, Slash

Ostatnią grupą wrogów są najwięksi i najmocniejsi z nich. Wielcy kudłaci kolesie, którzy potrafią zrobić sporą krzywdę. Biegają i wchodzą klatą. Potrafią nawet wziąć nas „pod dupę”. Zabierają sporo energii i są dość niebezpiecznie. Dwóch z nich występuje tylko raz w grze, w miejscu zwanym „drugim ringiem”. Pierwszy ring to walka z drugim bossem Sodomem. Drugi ring to walka w klatce z Dwoma „Andorasami”. Jeżeli komuś z Was ci kolesie kojarzą się z postacią o imieniu Hugo z trzeciej części Street Fightera to bardzo dobrze, bo to właśnie on. Hugo Andore. 

   

Andore, Andore G, Andore J, Andore Jr

I to już wszyscy przeciwnicy jakim będziemy mieli okazje obić twarze.

Bossowie

Oczywiście pozostają jeszcze bossowie. Oni są już bardziej zróżnicowani i oryginalni. W temacie szefów nie ma powtarzalności. Każdy z nich jest inny i posiada inne sztuczki.

Pierwszym z bossów na naszej drodze jest mistrz okolicznych slumsów niejaki Demnd. Wypakowany koksu potrafiący robić salto z kopniakiem i jest tak odważny, że jak tylko straci trochę energii to ucieka za murek i przywołuje pomagierów. Ogólnie raczej prosty przeciwnik. Kiedy ucieka za murek nie należy stać w jednym miejscu gdyż wyskakując zza tego murka leci prosto na miejsce, w którym stoimy z wyciągniętą nogą.

Damnd (pierwszy boss)

Drugim bossem jest niejaki Sodom. Możemy go spotkać też w Street Fighterach z serii Alpha. Duży samuraj z dziwnym kaskiem, uzbrojony w dwa miecze. Biega taranując głową oraz tnie mieczami. Najlepszym sposobem na niego jest trzymanie go w rogu ekranu. Skok kiedy podnosi się z ziemi i łapanie go zanim zdąży coś zrobić. Dwa razy na kolano. Rzut i skok za nim. Powtórz ;) Jeżeli podniesie miecz to najlepiej wytrącić mu go obrotem ponieważ z mieczem jest znacznie niebezpieczniejszy. 

Sodom (drugi boss)

Trzecim w kolejności szefem jest policjant. Niejaki Edi E. Nie należy na początku walki za daleko iść w jego stronę, gdyż jeśli to zrobimy od razu wyjdą jego pomagierzy. Najlepiej jest iść powoli w jego stronę, aż pod naszym paskiem energii pojawi się jego pasek. Wtedy najlepiej jest się zatrzymać i poczekać aż podejdzie do nas. Od razu naparzać z pięści przerzucając na lewo. Następnie stanąć sobie nad nim i jak tylko będzie próbował uciec to łapać, dwa kolana i rzut w lewo. Kiedy zostanie mu mniej niż pół paska energii zaczyna biegać szybciej i staje się bardziej niebezpieczny, jednak taktyka powinna zostać cały czas taka sama. Łapać i rzucać w lewo. W czasie tej walki można znaleźć jedno żarcie występujące tylko w tym miejscu. Wyżuta przez policjanta guma do żucia ;) Jeśli od razu na początku walki pójdziesz do końca w prawo to zobaczysz jak Edi ją wypluwa. Dodaje około połowę energii. 

Edi E. (trzeci boss)

Kolejnym szefem jest komandos o imieniu Rolento. Jego też możemy spotkać w serii Street Fighter Alpha. Tutaj zaczynają się już poważne kłopoty. Jest on dość upierdliwy. Szybko biega, skacze, rzuca granatami i atakuje kijem. Nie podam Wam żadnego sposobu na niego, gdyż sam go nie znam. Ważne żeby nie atakować go od frontu i nie skakać na niego od frontu, bo to raczej rzadko się udaje. Na początku lepiej trzymać się po przeciwnej stronie i kiedy zdecyduje się podejść spróbować skoczyć na niego i złapać. Najlepiej jeśli się odbije od ściany, wtedy wystarczy odejść w górę lub w dół po czym złapać jak już wyląduje. Kiedy zostanie mu mniej niż pół paska życia zaczyna świrować i wtedy na prawdę trudno jest go złapać bo porusza się bardzo szybko. 

Rolento (czwarty boss)

Piątym i przedostatnim już szefem jest niejaki Abigail. Na salonie nazywaliśmy go „ojcem Andorasów” gdyż jest bardzo do nich podobny i posiada podobne ataki, jednak jest od nich znacznie silniejszy. Na niego też nie podam niezawodnego sposobu, jednak warto trzymać się zasady podobnej jak przy policjancie. Najlepiej być po tej samej stronie ekranu co on i schodzić z góry łapiąc go, na kolanko dwa razy i rzut. 

Abigail (piąty boss)

Ostatnim bossem jest niejaki Horace Belger. Szef Gangu Mad Gear terroryzującego Metro City. Tutaj niestety też nie podam Wam gotowego sposobu. Skubaniec jest bardzo szybki. Strzela z kuszy i ciężko go dopaść. Na początku jeździ na wózku inwalidzkim, jednak najlepiej jest go z niego zrzucić i rozwalić wózek. Najlepszym sposobem jest chyba skakanie na niego z kolanem i staranie się go złapać. 

Horace Belger (ostatni szósty boss)

Lokacje

Final Fight został podzielony na sześć plansz. Czego nie trudno się chyba doliczyć po ilości bossów opisanych przed chwilą.

Tutaj nastąpi dokładniejszy opis poziomów więc daję możliwość jego ominięcia.

Posiada też dwie plansze bonusowe. Pierwsza po drugim bossie Sodomie polega na zniszczeniu samochodu zaparkowanego na stacji benzynowej.

Pierwszy bonus (Final Fight)

Druga plansza bonusowa znajduje się po czwartym bossie Rolento. Ten bonus polega na rozbiciu jak największej ilości tafli szkła zawieszonych w kilku rzędach. 

Drugi bonus (Final Fight)

Pierwsza lokacja to slumsy. Nie wiem dlaczego taka jest pierwsza plansza, skoro do walki staje nawet sam burmistrz (Haggar). Może w slumsach najłatwiej zaczerpnąć informacji dokąd udać się dalej. W każdym razie plansza jest podzielona na trzy etapy.

Druga plansza rozgrywa się w metrze. Zaczynamy na peronie, następnie wsiadamy do pociągu i pacyfikujemy go. Dojeżdżamy do końca linii i dalej idziemy na piechotę po torach, aby dotrzeć do drugiego szefa Sodoma.

Trzecią planszą jest zachodnia strona miasta. Odwiedzimy tutaj bar, stoczymy walkę z dwoma unikatowymi „Andorasami” w klatce oraz wąskimi uliczkami dotrzemy do policjanta pilnującego tej dzielnicy.

Czwarta plansza to fabryka. Czego dokładnie to nie wiem, ale zakładając, że po tej planszy jest bonus polegający na rozbijaniu wiszących tafli szkła, zakładam, że jest to huta szkła. Potem wjeżdżamy windą towarową do góry i spotykamy tam kolejnego bossa, czyli Rolento.

Planszą piątą jest nabrzeże. Zakładając, że pod koniec planszy widać Statuę Wolności to jest to nabrzeże nowojorskie. Chociaż oficjalnie nikt tego nie powiedział. Poziom ten jest bardzo długi i należy się tutaj mocno uwijać ponieważ jeśli będziemy się bawić z zabijaniem każdego przeciwnika, może się okazać, że zabraknie nam czasu. Zaczynamy plansze w nocy, a kiedy dochodzimy do jej końca jest już po wschodzie Słońca.

Ostatnią planszą jest Up Town, czyli bogate okolice miasta. Zaczynamy na ulicy, potem docieramy do wieżowca, wjeżdżamy windą na dach. Co ciekawe na dachu rosną palmy. W końcu docieramy do biura samego szefa gangu w celu zlikwidowania go i uwolnienia porwanej przez niego dziewczyny.

Grafika

Grafika jest całkiem przyjemna dla oka, jednak kreska jaką wszystko jest narysowane nie każdemu się spodoba. Mnie akurat średnio pasuje, jednak to tylko kwestia gustu. Jak na tamte czasy grafika była bardzo ładna. Duże postacie naszych bohaterów oraz przeciwników sprawiają dobre wrażenie. Nawet po 25 latach grafika nie odrzuca i można ją zaakceptować, aczkolwiek może jest to tylko opinia targanego nostalgią człowieka. To już musicie sami ocenić.

Audio

Muzyka w grze jest. Na mnie większego wrażenia nie robi. Piszcząco-zawodzące dźwięki, robią co prawda specyficzny klimat, ale jednak znacznie czuć na nich upływ czasu. Co nie znaczy, że mogą się nie podobać. Na pewno znajdzie się wielu, którzy powiedzą, że się nie znam, bo muzyka w Final Fight jest zajebista i pewnie będą mieli rację. Jeżeli komuś nie odpowiada muzyka z wersji Arcade może spróbować zagrać w port Final Fight dla konsoli Sega CD. Tam muzyka jest znacznie bardziej dopracowana.

Na tle muzyki, efekty dźwiękowe wypadają zdecydowanie lepiej. Uderzenia mają specyficzne dźwięki (uwielbiam odgłos trafienia rurą ;) ). Przeciwnicy też wydają czasem jakieś jęknięcia, czy okrzyki. Jednak to wszystko też bardzo ograniczone i niezbyt zróżnicowane.

Rozgrywka

Co do samej rozgrywki. Do kontroli postaci używamy standardowo gałki, do poruszania się i dwóch przycisków. Jeden odpowiedzialny za atak, drugi za skok. Nie ma zbyt wielu kombinacji. W zasadzie możemy uderzać z pięści i combo zakończyć rzutem lub mocniejszym ciosem. Posiadamy możliwość wykonania kilku ataków z powietrza i to w zasadzie tyle. Nasze postacie nie potrafią biegać, przez co gra jest mniej dynamiczna od pozostałych tego typu tytułów.

Posiada niby tylko sześć poziomów. Są jednak one na tyle długie, że aby przejść całą grę potrzeba około godziny czasu, co jak na standardy salonowe jest bardzo dobrym wynikiem. Final Fight jest w mojej opinii grą dość trudną. Nigdy nie udało mi się skończyć jej na jednej „blaszce”, czyli bez dorzucania kredytów i dołączania się. W czasach salonów znałem tylko jednego gościa, który potrafił tę grę przejść całą. Oczywiście robił to bez zgonu i na najtrudniejszych ustawieniach, bo oczywiście tak były ustawiane wszystkie gry w naszym wspaniałym „Wozie Drzymały”.

Z ciekawostek napiszę, że w pirackiej wersji gry brakowało kilku dźwięków, a postać zamiast przechodzić przez wybite drzwi, lub zejść do podziemia, przechodziła przez ściany.

Oprócz gołych pięści nasi bohaterowie mogą używać też trzech rodzajów broni białej.

Teraz będę się rozpisywał nad przedmiotami dostępnymi w grze, więc tych, których to nie interesuje zapraszam do następnego akapitu.

Nóż Nóż. Zwykły kozik. Najlepiej posługuje się nim Cody. Pozostałe postacie mogą podnieść go i rzucić w przeciwnika. Cody jeśli ma przeciwników w zasięgu ręki może ciąć ich nie wyrzucając noża. Za każdym razem kiedy ostrze miga na czerwono oznacza to, że po ataku nóż nie zostanie wyrzucony.
Miecz samurajski Miecz samurajski. Występują jego dwie wersje, chociaż z wyglądu nie różnią się niczym. Druga wersja nazywa się Muramasa i jest to broń noszona przez drugiego bossa. Broń ta jest przeznaczona głównie na Guya. Dzięki swojej znajomości ninjitsu Guy potrafi ciąć nim z dużą prędkością zabierając więcej energii przeciwnikom.
Rura Tradycyjna rura bardaszana – Kawał stalowej rury. Broń przeznaczona dla Haggara. Dzięki swojej sile potrafi uderzać nią znacznie szybciej i mocniej niż pozostali zawodnicy.

 

Poza tymi trzema broniami nasi herosi mogą zbierać przedmioty dodające punkty. Jest ich zaskakująco dużo w porównaniu do innych tego typu gier. Chociaż ilość punktów otrzymywana za każdy przedmiot nie różni się zbytnio.

 

Serwetka Napkin, czyli serwetka. Dostajemy za nią 1000 punktów.
Młotek Hammer, czyli młotek. W czasach salonów chodziła teoria, że dzięki niemu możemy łatwiej ominąć blok Axla i Slasha ile w tym prawdy nie wiem. Myślę, że to tylko urban legend. Dostajemy za niego 1000 punktów.
Kapelusz Hat, czyli kapelusz dostajemy za niego 1000 punktów.
Radio Radio, czyli radio ;) Warte 1000 punktów.
Plik dolarów Dollar. Plik banknotów wart 3000 punktów.
Topaz Topaz. 3000 punktów.
Opal Opal. Naszyjnik z kamieni szlachetnych wart 5000 punktów.
Naszyjnik z pereł Perl. Naszyjnik z pereł, także wart 5000 punktów.
Rubin Kamień szlachetny wart 5000 punktów.
Złoto Gold Bar. Bynajmniej nie jest to złoty bar ;) Chodzi o sztabki złota. Warte 10000 punktów.
Diament Diamond, czyli diament. Równesz wart 10000 punktów.

Poza zdobyczami punktowymi możliwe jest też znalezienie przedmiotów odnawiających energię. Oczywiście jeśli zbierzemy taki przedmiot posiadając pełną energię otrzymamy dodatkowe punkty. Im więcej energii dodaje dany przedmiot, tym więcej punktów dostaniemy za podniesienie go „na czysto”. Rodzajów jedzenia w grze też jest zaskakująco dużo. W sumie nie jest to aż tak istotne, jednak miło jest widzieć różne rodzaje jedzenia. 

Cola Soft Drink. Puszka sugeruje, że w środku znajduje się jakaś cola. Dodaje niewiele energii. 1000 punktów.
Inna cola Soft Drink. Tutaj też raczej nie ma wątpliwości co jest w środku. Dodaje niewiele energii. 1000 punktów.
Guma do żucia Gum. Żuma do gucia. Prędzej powiedziałbym, że to jakiś portfel ale niech będzie. Dodaje niewiele energii. 1000 punktów.
Piwo Beer, czyli piwko. Co ciekawe w niewielu grach w tamtych czasach można było spotkać napoje alkocholowe dodające energii. Wersja na SNESa miała usunięte wszystkie tego typu przedmioty. Też dodaje niewiele energii. 1000 punktów.
Inne piwo Beer, czyli znowu piwo tylko inny gatunek. Dodaje niewiele energii. 1000 punktów.
Małe piwko Beer. Też piwo tylko w małej puszeczce. Dodaje tak samo mało energii jak reszta. 1000 punktów.
Whiskey Whiskey. Jak dla kogoś piwko za słabe to mamy też coś mocniejszego. Dodaje tak samo mało energii jak pozostałe. 1000 punktów.
Ananas Ananas. Owoc tropikalny. Anegdotka z Biedronki. Pani pyta kasjera czy ananas jest na wagę? Kasjer odpowiada, że tak, na co Pani stwierdza „to proszę mi odciąć tę koronę”. Kasjer patrzy na nią ze zdziwieniem i pyta. „ziemniaczki też Pani obrać?”. Dodaje trochę więcej energii niż poprzednie przedmioty. 3000 punktów.
Banany Banana. Po naszemu banany ;) Dodaje tyle samo energii co ananas. 3000 punktów.
Zużyta guma do żucia Zużyta przez policjanta guma do żucia. W grze występuje tylko raz, podczas walki z Edim E. Dodaje tyle energii co poprzednie dwa przedmioty. 3000 punktów.
Pomarańcza Orange. Pomarańcza, nie mylić z operatorem telefonii komórkowej i stacjonarnej. Dodaje tyle energii co pozostałe owoce tropikalne. 3000 punktów.
Winogron Grape. Winogrona dodają nie dużą ilość energii jak poprzednie przedmioty. 3000 punktów.
Curry Curry. Gotowa potrawa. Dodaje około połowy życia. 5000 punktów.
Hamburger Hamburger. Tak samo jak curry dodaje około połowy życia. 5000 punktów..
Hot Dog Hot dog. I tutaj też bez niespodzianek, dodaje niecałą połowę energii. 5000 punktów.
Pizza Pizza. Dodaje tyle samo energii co pozostałe fast foody. 5000 punktów.
Sushi Sushi. Nie fast food jednak dodaje tak samo jak one. 5000 punktów.
Barbeque Barbeque. Goloneczka. Dodaje dużo energii. Zdecydowanie więcej niż połowę. Około 75%. 10000 punktów.
Kurczak Chicken. Kurczę pieczone. Tak samo jak golonka dodaje około 75% energii. 10000 punktów.
Stek Steak. Wysmażony czy krwisty? Bez znaczenia. Najlepsze żarcie w grze dodaje około 90% energii. Dla mnie wygląda trochę jak rozdeptany kapelusz ;) 10000 punktów.

Wszystkie powyższe przedmioty znajdujemy w pojemnikach różnej maści. W tej grze z przeciwników nic nie wypada po ich zabiciu więc wszystkie bronie, punkty i jedzenie znajdujemy właśnie w pojemnikach różnego rodzaju. 

Kosz na śmieci Kosz na śmieci. Jak wiadomo ludzie różne skarby wyrzucają. Nawet już wtedy pomyślano o freeganach i w kubłach tych można najczęściej znaleźć jedzenie.
Stos opon Opony ustawione w stos. Też skrywają różnego rodzaju skarby.
Drewniana beczka Drewniana beczka. Znaleźć je można w różnych miejscach. Oczywiście w środku znajdują się przedmioty z każdej kategorii. Często też okazuje się, że są pute.
Metalowa beczka Metalowa beczka. Też można je spotkać porozstawiane w różnych miejscach. Czasami wrogowie podchodzą do nich i kopniakiem wywracają tocząc w naszym kierunku. Czasem też w pewnych momentach wytaczają się po dwie z jednej lub drugiej strony ekranu.
Budka telefoniczna Budka telefoniczna. Oczywiście znaleźć można w niej wszystko. Diament, czy miecz samurajski. Dziwne rzeczy ludzie zostawiają w takich budkach.
Drewniana skrzynia Duża drewniana skrzynia. Prawdę mówiąc przypominam sobie tylko jedną taką w grze. Aczkolwiek mogę się mylić i jest ich więcej.

Podsumowanie

Na koniec podsumowując. Final Fight to bezsprzecznie klasyka gatunku i gra kultowa. To właśnie do niej porównywane były wszystkie późniejsze produkcje z tego gatunku. Nie jest może jakimś wybitnym dziełem. Jednak w porównaniu do Golden Axe wydanego w tym samym roku przez firmę Sega, Final Fight jest grą idealną. Jeśli ktoś z Was lubi gry z gatunku chodzonych mordobić, czyli beat'em up, a nie grał nigdy w Final Fight (w co raczej trudno byłoby mi uwierzyć) to zdecydowanie powinien nadrobić zaległości, bo gra naprawdę jest warta czasu poświęconego na obcowanie z nią. 

To tyle gwoli podsumowania. Na koniec jeszcze nagranie prezentujące rozgrywkę. Nie jestem w tej grze na tyle dobry, aby skończyć ją na jednym kredycie, więc filmik jest tutaj po to, abyście mogli sobie zobaczyć jak gra wygląda. Chyba, że lubicie przechodzić gry na YouTubie :)

http://youtu.be/s6illWr7jbw



Teraz już kończę, bo pewnie i tak niewielu z Was dotarło do tego momentu. Dziękuję za czas poświęcony na przeczytanie tego tekstu. Miłego dnia.

Jeżeli chcesz wesprzeć autora tego teksu, zagłosuj proszę na ten artykuł w serwisie Steemit.

Komentarze obsługiwane przez CComment